Prosto ze Szczecina w poniedziałek do Bydgoszczy przyjechał wiceprzewodniczący Rady Krajowej Nowej Lewicy, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Powodów było kilka. Najpierw doceniony projekt rozpoczęcia budowy drugiej części Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej. Później wsparcie w wyborach samorządowych kandydatów bydgoskiej Lewicy do Rady Miasta.
Minister z zadowoleniem wspiera inicjatywy na rzecz rozwijania sportu akademickiego, stąd ta bydgoska przyjęta została z zainteresowaniem. Jest i drugi temat do kontynuowania, rozpoczętych w Warszawie rozmów z rektorem bydgoskiej politechniki. To uruchomienie nowego wydziału lekarskiego. Minister uważa, że trzeba przyglądać się pomysłom tworzenia takich wydziałów na uczelniach niemedycznych, ale Bydgoszcz spełnia wysokie kryteria. Warto przypomnieć o dopominaniu się bydgoszczan o samodzielną uczelnię medyczną, popartą projektem obywatelskim ustawy w styczniu 2016 r. oraz 159 770 zebranych podpisów. Nic z tego nie wyszło. Potem, w lutym 2023 r. znamienna konferencja prasowa posła Jana Szopińskiego i prof. dr hab. Macieja Świątkowskiego z postulatem uruchomienia w Bydgoszczy wydziału lekarskiego na którejś z uczelni bydgoskich. Nie wyliczając wielu ojców sukcesu, pomysł się materializuje.
Mirosław Kozłowicz – lider Nowej Lewicy w Bydgoszczy i zastępca prezydenta miasta wyraził zadowolenie z faktu, że minister D. Wieczorek zdeklarował rozwijanie tego projektu na Politechnice Bydgoskiej. To już jednak miało miejsce na Starym Rynku w Bydgoszczy, gdzie zorganizowano konferencję prasową. Obok ministra Wieczorka zgromadzili się kandydaci na radnych z Nowej Lewicy, którzy w wyborach samorządowych startować będą ze wspólnej listy Koalicji Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy zapytany o ocenę tego faktu, nie wyraził zdziwienia, albowiem Nowa Lewica współpracuje z partiami „Koalicji 15 października” i nawet początkowo wyraziła wolę utworzenia wspólnych list z KO. Ostatecznie jednak powołano oddzielny Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica.
Piotr Hemmerling – współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i I wicewojewoda poinformował, że w województwie KKW Lewica wystawia samodzielnie pełne listy kandydatów do Sejmiku we wszystkich sześciu okręgach. Natomiast w miastach i gminach konfiguracje komitetów wyborczych, z których startują kandydaci Lewicy są różnorodne. To jest dopuszczalne.
Anna Z. Mackiewicz podała dobrą wiadomość, że w ciągu 5 dni od ogłoszenia list bydgoskich kandydatów, zebrano już prawie 3 tysiące podpisów poparcia, to 3-krotnie więcej niż wymagane przez PKW. Ania jest jedną z kandydatek na radną nowej kadencji i to już którejś, w obecnej sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta.
Dariusz Wieczorek ze swym poparciem rekomendował kandydatów Lewicy i życzył im powodzenia. Wcześniej na antenie radia PiK w wywiadzie z red. Maciejem Wilkowskim uzasadnił swój pobyt w Bydgoszczy: – zawsze wykorzystujemy okazję, żeby wesprzeć naszych kandydatów w wyborach samorządowych. Bez przedstawicieli Lewicy na wszystkich szczeblach samorządu nie dopniemy przejmowania władzy w Polsce i odsunięcia PiS-u od władzy.
Wizytę działacza Nowej Lewicy oraz ministra w rządzie D. Tuska i sejmowej większości zakończyło spotkanie z członkami Rady Wojewódzkiej i Miejskiej Nowej Lewicy w siedzibie partii przy ul. Paderewskiego.
Ocena sytuacji w kraju i na świecie, priorytety rządowe i realizacja obietnic przedwyborczych Lewicy, realia kampanii wyborczej do samorządów, odpowiedzi na pytania i wspólne fotografie wypełniły czas spotkania.
Więcej zdjęć w albumie MONIKI POCIOT TUTAJ
Opr. nim, 26 lutego 2024 r.